ANASAYFA  |  HAKKIMIZDA  |  ODALAR   |  RESTAURANT  |  ÇEVRE VE TARİH  |  ZİYARETÇİ DEFTERİ  |  FOTOGALERİ  |  REZERVASYON   |  İLETİŞİM


  ÇEVRE VE TARİH


 

ÇEVRE VE TARİHİ

Kızkalesi, eski adıyla Korykos, Mersin'in 60 km. batısında bulunan küçük bir ilçedir. İklimi, görülmeye değer manzarası, geniş kumsalları ve temiz deniziyle ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Bugün bu sahil şeridi, tarihi yerleri ve doğasıyla Akdenizin saklı hazinelerinden biri olarak görülmektedir.
Türkiye'nin en güzel yeri olarak kabul edilen Ölü Deniz ve civarına göre daha az bilinmektedir. Turistlerin yoğun bulunduğu yerlere oranla burada her şey biraz daha sakin ve huzurludur. Geniş plajları ve harika kumsalı ile aileler için son derece uygundur. İlçe civarında görülmeye değer birçok arkeolojik kalıntı bulunmaktadır. Kızkalesin'den düzenlenen Kapadokya ve efsaneleşmiş Nemrut Dağı gezilerine de katılma olağınız vardır. Buradan Antakya Petrus Kilisesi'ne (Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi), Tarsus'ta Saint Paul Kuyusu'na ve Anamur'a ulaşmanız son derece kolaydır.

Kızkalesi bu isme 85 yıl önce sahip olmuştur.Yaşayan sakinleri tarafından anlatılan efsane denizdeki kalenin Kızkalesi adını almasına sebep olmuştur.

Herodot'a göre bu şehir Kıbrıs'lı prens Korikos tarafından kurulmuştur. Suriye Kralı 2. Antonius, İsa'dan önce 197 'de Mısır kıyılarını tekrar ele geçirdiğinde tarihte ilk defa bu şehrin isminden sözedilmiştir. Romalı yazarlar Livius, Pilinius, Çiçero ve o zamanların Tarsus Valisi eserlerinde Korikos'dan bahsediyorlardı. Bizans döneminde, yani 5. ve 6. yüzyıllarda şehir en iyi günlerini yaşamıştır. 1361 yılında Kıbrıs'lı Lusignen tarafından ele geçirilmiş, daha sonra 1448 yılında Karaman sultanı İbrahim Bey tarafından alınmıştır. Bunun sonunda da 1482 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na dahil edilmiştir.

Şehrin resmini iki ortaçağ kalesi olan Korikos Kalesi ve Kızkalesi oluşturmaktadır. Korikos kalesi o zamanlar yarımadanın ucunda bulunmaktadır. İki hisardan oluşmaktadır. İç avluda küçük kiliseleri ve uzun koridoru görebilirsiniz. Kalenin yapımı Romalılar tarafından başlatılmış ve beş etapta Kıbrıs'lılar tarafından tamamlanabilmiştir. Kızkalesi kıyıdan 200 mt. uzaklıkta küçük bir ada üzerine yapılmıştır. Daha önceleri kaleden Korikos'a uzanan bir bağlantı köprüsü kalıntısı denizaltında görülebilmektedir.

Kızkalesin'de yapacağınız tatil sayesinde, günlük gezilerle, Kanlıdivane, Cennet ve Cehennem Mağaraları, Narlı Kuyu (Soğuk, temiz denizi ve koydaki lokantalarda lezzetli balıklaryla meşhur.), Silifke'de Silifke Kalesi, Uzuncaburç, Silifke Müzesi, Ayatekla Kilisesi, ve civardeki tarihi kalıntıları görme imkanınız olacaktır. Silifke, Taşucun'dan isterseniz Kıbrıs'a geçerek tatilinizi renklendirebilirsiniz. Daha ötede temiz ve bakir kıyılarıyla Aydıncık, Ovacık ve Anamur, Anamuryum ve Anamur Kalesi bu bölgeye günlük gezilerle gidilebilecek yerler arasındadır.

Kızkalesi’nin Hikayesi
Bir zamanlar bölgede yaşayan kralın , çok sevdiği bir kızı varmış.Söylenceye göre bir falcı Krala , kızının yılan sokarak öleceğini kehanetinde bulunmuş..
Bunun üzerine Kral kızını koruyabilmek için denizin içinde bir kale yaptırmış.Aradan zaman geçmiş kız kalenin içinde büyümüş..Fakat efsane bu ya kaçınılmaz , prenses için getirilen meyve sepetinin içinden çıkan yılan onu sokarak öldürmüş

Geride ise yalnız bir Kral kalmış.Bu yaşananlar denizdeki kalenin adının Kızlalesi olarak kalmasına neden olmuş.
 

ANASAYFA              |               İLETİŞİM            |              GİRİŞ SAYFAM YAP              |             SIK KULLANIMLARA EKLE               |              GİZLİLİK İLKELERİ
 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz. kizkalesidenizhotel.com Copyright 2012-2019 Tüm hakları saklıdır.

URA MEDYA
KIZKALESİ DENİZ HOTEL | mersin otelleri,mersin kızkalesi,mersin deniz otel,mersin deniz hotel,mersin kız kalesi deniz hotel,otel deniz kızkalesi,kızkalesi,kızkalesi otelleri,kızkalesi hotelleri,deniz,kum,güneş,kızkalesi otel,kızkalesi hotel,kızkalesi deniz hotel...